Putin inauguron xhaminë më të madhe në Rusi

Putin inauguron xhaminë më të madhe në Rusi

101
0
SHPËRNDAJE

Presidenti rus, Vladimir Putin ka marrë pjesë në ceremoninë e hapjes së xhamisë më të madhe në Europë, e cila është ndërtuar në Moskë.
Në mesin e të ftuarve në këtë ceremoni, ishin edhe presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan dhe presidenti palestinez, Mahmud Abbas.

“Kjo xhami do të jetë një qendër e rëndësishme shpirtërore për myslimanët në Moskë dhe në gjithë Rusinë. Do të jetë një burim për edukimin dhe përhapjen e ideve humanizmit si dhe vlerave të vërteta të islamit”, ka thënë Putin.